kanal melioracny schema kanal doplnenie 2014 B-09schema kanal doplnenie 2014 B-10

V 40-tych rokoch minulého storočia sa začalo s výstavbou odvodňovacích kanálov na nížinách na Slovensku. Zapríčiňujú to, že voda vsakujúca na poliach do zeme vytečie cez prerušené póry v stene kanála a ten ostáva prázdny. Tým sa okolité polia odvodnia po celej dĺžke až do hĺbky dna kanála.
Práve od tohto obdobia klimatológovia zaznamenávajú značné zvyšovanie teploty zemského povrchu. Zhutnená vrstva pôdy neprepúšťa dažďovú vodu do zeme, ale ju rýchlo povrchovo odvádza do kanála.

Keďže z poľnohospodárskych polí ľudskou činnosťou rýchlo odvádzame dažďovú vodu, klesajú nám aj podzemné vody, už nie do hĺbky dna kanála, ale stále hlbšie.
Rýchly odtok vody z polí zapríčiňuje aj rýchle vysychanie pôdy. Nie je zriedkavosťou, že počas dažďov vidíme pole premočené a o niekoľko dní je už zem presušená.

graf global zmena teploty 2015 01graf global zmena teploty 2015 02

prod. RNDr. Milan Lapin CSc., klimatológ povedal:
 „Po roku 1987 sa priemery teploty vzduchu výrazne zvýšili aj v strednej Európe a rekordy najvyššej teploty sa vyskytujú asi 5-krát častejšie ako rekordy najnižšej teploty.“

Jedna z hlavných príčin nadmerného nárastu extrémnych teplôt za posledné tri desaťročia je podľa mojich pozorovaní aj odvodňovanie, vysušovanie a prehrievanie poľnohospodárskej pôdy.


FaLang translation system by Faboba